O dlhovekej blahomocnosti

borievok vzácnychPlody Borievky obyčajnej (Juniperus communis L.), ľudovo dakedy aj jalovcom zvanej, svoje blahomocné účinky na ústrojenstvo ľudské už od staroveku majú dostatok známe. Totiž plod ten bobuľnatý až 3 % vzácnej a blahomocnej silice obsahuje, item invertný cukor, juniperín, živicu, rôzne kyseliny, terpény a inšie, ktoré slúžia ku spokojnosti, sa azda účinky tých aktívnych látok na ústrojenstvo anullujú a mlčať musíme o tom? 
  • Preto od úsvitu ľudstva bývali rôznoraké výťažky borievky obľúbeným to liečivom pri chorobách močových ciest a života (žalúdka). A to presvoje účinky močopudné (podnes deň je súčastou oficinálneho diuretického čaju) i moc detoxikačnú na tráviace ústrojenstvo (bo zbavuje nás črevných plesní, ale aj tráviacich ťažkostí ako grgania, pocitu plnosti, pálenia záhy).
    V malých dávkach výťažok z borievky umocňuje chuť do jedla, urýchľuje trávenie a zlepšuje aj látkovú premenu v oblasti kĺbov. To borievku predurčuje dokonca na liečenie kĺbového reumatizmu. A tiež slúži ku liečbe boliakov, ekzémov, kožných vyrážok a na omývanie rán, aj ako vodopudný a vetropudný prostriedok, na rozpustenie obličkových a žlčových kameňov a pri katarových chorobách. Z bobúľ vyrába sa aj borievkový lekvár (Roob juniperi alebo Mel juniperi), čo spomína už 1. storočí nášho letopočtu grécky lekár Dioskurides.


  • Na záver len láskavo pripomíname, že borievka po latinsky povie sa JUNIPERUS.